5 Şubat 2009 Perşembe

nissan note 1.6 tekna otomatik yakıt tüketimi

Nissan Note 1.6 Tekna otomatik aracımı yaklaşık dört aydır kullanıyorum. Günümüz koşullarında Türkiye'de bir aracın teknik, donanım ve işçilik kalitesi ne kadar iyi olursa olsun eğer çok yüksek gelir grubundan değilseniz aracın yakıt tüketim değerleri araç alımında tercihi önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle yakıt konusunda daha sık yazmaya özen gösteriyorum.
Bu süre içerisinde en önemli tespitim Nissan Note 1.6 tekna otomatik araçların daha az yakıt tüketimi kesinlikle şehirler arası kullanırken farkediliyor. Şehir içinde kullanımda yakıt tüketimi oldukça fazla ve ortalama yakıt tüketiminiz 9,5 lt nin altına inmiyor. Bu modeli seçecekseniz bu durumu göze almanız gerekiyor. Şehirler arası kullanımda araçta tüm koltuklar dolu ve klima açıkken yol aldığımda ortalama yakıt tüketiminin 9,1 lt ye indiğini gördüm. Sürekli kullanımda ortalama yakıt tüketiminin 9 lt nin de altına ineceğini düşünüyorum.
Aslında Türkiye'deki benzin fiyatlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olması araç tercihini etkilemekte. Araç alırken ne kadar yakıt tükettiğini düşünmek yerine aracın teknik özelliklerini, donanımını, işçilik kalitesini yani genel kalitesini düşünmek gerekir. Araç tamammen zevk işi olduğuna göre insanın normal olarak sevdiği aracı alması en doğru davranış olmalı. Tabiki gelir düzeyi etkili olacaktır. Ancak yakıt tüketimin tercihleri etkilememesi gerekir. Biraz daha az yakıt tüketiyor diye beğenmediğim araca da binemem doğrusu.
Sonuç olarak Türkiye'deki yakıt fiyatları genel ortalamanın çok üzerinde. Benzin fiyatları örneğin Fransa'da 1.5 dolar, Almanya'da 1.59 dolar, İtalya'da 1.54 dolar, İspanya'da 1.25 dolar, Japonya'da 1.22 dolar civarındayken, fiyatlar Kanada'da 0.83 dolar, Amerika'da 0.65 dolar. Türkiye'de ise fiyat yaklaşık iki dolar civarında.
Amerika'daki benzin fiyatları Türkiye'de olsaydı araç alırken kimse yakıt tüketimini dikkate almayacaktı. Nissan Note 1.6 tekna otomatik araba ile ilgili yorumlara daha sonra devam edilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder